PCOs 2021

Island County PCO's= County Commissioner District 1 (Bacon)

PRECINCT 150 - C WHIDBEY 01 Island        
PRECINCT 151 - C WHIDBEY 02 Island        
PRECINCT 152 - C WHIDBEY 03 Island Adriane Fain 620-235-9557 [email protected]  Acting
PRECINCT 153 - COUPEVILLE 01 Island        
PRECINCT 158 - COUPEVILLE 02 Island        
PRECINCT 154 - C WHIDBEY 04 Island Ivan Lewis 360-320-8298 [email protected] Elected
PRECINCT 155 - C WHIDBEY 05 Island Deborah Wright 425-870-0247  [email protected]   Acting
PRECINCT 156 - C WHIDBEY 06 Island        
PRECINCT 157 - C WHIDBEY 07 Island Adriane Fain 620-235-9557 [email protected]  Elected
PRECINCT 159 - C WHIDBEY 08 Island Ivan Lewis 360-320-8298 [email protected] Elected
PRECINCT 171 - C WHIDBEY 09 Island Deborah Wright 425-870-0247  [email protected]   Elected
PRECINCT 160 - S WHIDBEY 01 Island Linda Bainbridge    360-331-5948h, 360-682-8008 [email protected] Acting
PRECINCT 161 - S WHIDBEY 02 Island Lois Chowen 360-331-2042 [email protected] Acting
PRECINCT 162 - S WHIDBEY 03 Island        
PRECINCT 163 - S WHIDBEY 04 Island        
PRECINCT 164 - S WHIDBEY 05 Island Mar-E Robnett 360-321-2203h, 301-367-7310c [email protected] Elected
PRECINCT 165 - S WHIDBEY 06 Island Gerald A. Hill           360-331-6730 [email protected] Elected
PRECINCT 166 - LANGLEY Island Craig Cyr   360-914-0059 [email protected] Elected
PRECINCT 167 - S WHIDBEY 07 Island        
PRECINCT 168 - S WHIDBEY 08 Island John Stephenson  360-321-1244h, 206-817-8786 [email protected] Elected
PRECINCT 169 - S WHIDBEY 09 Island Carol Krez                360-341-2317 [email protected] Elected
PRECINCT 170 - S WHIDBEY 10 Island        
PRECINCT 172 - S WHIDBEY 11 Island Linda Bainbridge    360-331-5948h, 360-682-8008 [email protected] Elected
PRECINCT 173 - S WHIDBEY 12 Island Lois Chowen 360-331-2042 [email protected] Elected
PRECINCT 174 - S WHIDBEY 13 Island        
PRECINCT 175 - S WHIDBEY 14 Island        
PRECINCT 176 - S WHIDBEY 15 Island Mar-E Robnett 360-321-2203h, 301-367-7310c [email protected] Acting
PRECINCT 177 - S WHIDBEY 16 Island Gerald A. Hill           360-331-6730 [email protected] Acting
PRECINCT 178 - S WHIDBEY 17 Island        
PRECINCT 179 - S WHIDBEY 18 Island John Stephenson  360-321-1244h, 206-817-8786 [email protected] Acting
PRECINCT 180 - S WHIDBEY 19 Island Carol Krez                360-341-2317 [email protected] Acting
PRECINCT 181 - S WHIDBEY 20 Island        
           
County Commissioner District 2 (Johnson)          
PRECINCT 201 - OAK HARBOR 01 Island        
PRECINCT 202 - OAK HARBOR 02 Island Ashley Newman 360 320-4430 [email protected] Elected
PRECINCT 203 - OAK HARBOR 03 Island        
PRECINCT 204 - OAK HARBOR 04 Island Joseph Busig (360)-720-1905 [email protected] Elected
PRECINCT 205 - OAK HARBOR 05 Island Greg Goforth (949) 874-0859 [email protected]  Acting
PRECINCT 206 - OAK HARBOR 06 Island Peps Winchester   [email protected] Appointed
PRECINCT 207 - OAK HARBOR 07 Island        
PRECINCT 208 - OAK HARBOR 08 Island Cierra Rutter (360) 720-6122 [email protected] Elected
PRECINCT 209 - OAK HARBOR 09 Island Fe Mischo 360 632 5672 [email protected]  Acting
PRECINCT 210 - OAK HARBOR 10 Island        
PRECINCT 211 - OAK HARBOR 11 Island Ashley Newman 360 320-4430 [email protected] Elected
PRECINCT 212 - OAK HARBOR 12 Island        
PRECINCT 213 - OAK HARBOR 13 Island Joseph Busig (360)-720-1905 [email protected] Elected
PRECINCT 214 - OAK HARBOR 14 Island Greg Goforth (949) 874-0859 [email protected]  Elected
PRECINCT 215 - OAK HARBOR 15 Island Peps Winchester   [email protected] Acting
PRECINCT 216 - OAK HARBOR 16 Island        
PRECINCT 217 - OAK HARBOR 17 Island Cierra Rutter (360) 720-6122 [email protected] Acting
PRECINCT 218 - OAK HARBOR 18 Island Fe Mischo 360 632 5672 [email protected]  Elected
PRECINCT 251 - N WHIDBEY 06 Island Beth Paul (360) 672-1227. [email protected] Elected
PRECINCT 252 - N WHIDBEY 07 Island Jane Jaehning 360-279-1261 [email protected] Elected
PRECINCT 253 - N WHIDBEY 08 Island Harvey Brenneise (909) 786-6419 [email protected] Elected
PRECINCT 254 - N WHIDBEY 09 Island Art Huffine 360-682-2662 [email protected] Elected
PRECINCT 255 - N WHIDBEY 10 Island        
PRECINCT 256 - N WHIDBEY 11 Island        
PRECINCT 257 - N WHIDBEY 12 Island Jane Jaehning 360-279-1261 [email protected] Acting
           
County Commssioner District 3 (St. Clair)          
PRECINCT 351 - N WHIDBEY 01 Island        
PRECINCT 352 - N WHIDBEY 02 Island Sara Christensen 360-720-4079  [email protected] Acting
PRECINCT 353 - N WHIDBEY 03 Island Mary Treis (360) 969-3747 [email protected] Acting
PRECINCT 354 - N WHIDBEY 04 Island        
PRECINCT 355 - N WHIDBEY 05 Island Matthew Colston 360-929-6231 mf[email protected] Elected
PRECINCT 356 - N WHIDBEY 13 Island        
PRECINCT 357 - N WHIDBEY 14 Island Sara Christensen 360-720-4079  [email protected] Elected
PRECINCT 358 - N WHIDBEY 15 Island Mary Treis (360) 969-3747 [email protected] Elected
PRECINCT 359 - N WHIDBEY 16 Island        
PRECINCT 301 - CAMANO 01 Island Catherine Budbill 206-234-8260 [email protected] Appointed
PRECINCT 302 - CAMANO 02 Island Michele McDanel 425-761-3033 [email protected]  Acting
PRECINCT 303 - CAMANO 03 Island Allison Warner 425-344-7829 [email protected] Appointed
PRECINCT 304 - CAMANO 04 Island Sarah Darveau Foster 425 985 8549 [email protected] Acting
PRECINCT 305 - CAMANO 05 Island        
PRECINCT 306 - CAMANO 06 Island Stuart Heady 425-772-7752 [email protected] Acting
PRECINCT 307 - CAMANO 07 Island Melody Risner 360-387-7556 [email protected] Elected
PRECINCT 308 - CAMANO 08 Island Lee Rosendaal 360-624-0085 [email protected] Elected
PRECINCT 309 - CAMANO 09 Island Mary Kanter 425-442-5949 [email protected] Acting
PRECINCT 310 - CAMANO 10 Island Bob Bourdeau (206) 755-3471 [email protected] Acting
PRECINCT 311 - CAMANO 11 Island        
PRECINCT 312 - CAMANO 12 Island Catherine Budbill 206-234-8260 [email protected] Acting
PRECINCT 313 - CAMANO 13 Island John Amell 206-755-0246 [email protected] Elected
PRECINCT 314 - CAMANO 14 Island Allison Warner 425-344-7829 [email protected] Acting
PRECINCT 315 - CAMANO 15 Island Sarah Darveau Foster 425 985 8549 [email protected] Appointed
PRECINCT 316 - CAMANO 16 Island        
PRECINCT 317 - CAMANO 17 Island Stuart Heady 425-772-7752 [email protected]; Elected
PRECINCT 318 - CAMANO 18 Island Melody Risner 360-387-7556 [email protected] Acting
PRECINCT 319 - CAMANO 19 Island Mary Kanter 425-442-5949 [email protected] Elected
PRECINCT 320 - CAMANO 20 Island Bob Bourdeau (206) 755-3471 [email protected] Elected
PRECINCT 321 - CAMANO 21 Island        
           
Skagit County PCO's          
Mount Vernon 7  307 Skagit Richard Brocksmith 360-826-2164 [email protected] Elected
Mount Vernon 8  308 Skagit Jim Byron 360-899-9983 [email protected] Elected
Mount Vernon 16   316 Skagit M Lynn Campbell 360-428-6785 [email protected] Elected
Mount Vernon 10 310 Skagit Jorge Manzanera 360-333-2261 [email protected] Elected
Mount Vernon 9  309 Skagit Brenda Cunningham 360 333 8321 [email protected] Appointed
Allen  103 Skagit Don Ham 425-319-2505 [email protected] Elected
Snee Oosh  150 Skagit Tony Harrah  360-466-1858 [email protected] Elected
Harmony 129 Skagit Alec McDougall 360-424-6510 [email protected] Elected
Whitney  157 Skagit Joanne Odegaard 360-466-4239 [email protected] Elected
Dewey  119 Skagit Velit Seyfettin 360-293-9320 [email protected] Elected
Mount Vernon 30 330 Skagit Trena Berton 310-663-0788
[email protected]
Elected
Dodge Valley 121 Skagit Rick Shorten 360-708-8009 [email protected] Elected
Lake Sixteen Skagit Rocio Lopez 360-941-4913 [email protected] Elected
Gages  165 Skagit        
Swinomish  153 Skagit Lona Wilbur 360-610-7046 [email protected] Elected
Terrace Skagit Brad Clure 360-610-7378 [email protected] Elected
Mount Vernon 11 Skagit Carol Sullivan 360-739-4878 [email protected] Elected
Rosario Skagit Jan Robinson 503-837-6900 [email protected] Elected
Conway Skagit Ken Winkes 360 445-6914 [email protected] Appointed
La Conner Skagit Rosalinda Guillen 360-381-0293 [email protected] Appointed
Montborne 140 Skagit Susan McCloud 336-392-0640 [email protected] Elected
Skyridge 144 Skagit Pat Chavez-Pickett 360-336-2710 [email protected] Elected
Shelter Bay 149 Skagit        
BIG LAKE Skagit Stephen Harlan 360 202 1761 [email protected] Elected
Ridgeway Skagit Karen Russell 360 656 8926 [email protected] Appointed
           
Snohomish County PCO's          
STANWOOD 1 Snohomish        
STANWOOD 2 Snohomish Jan Krick (541) 254-0325 [email protected] Elected
STANWOOD 5 Snohomish        
PORT SUSAN Snohomish Alida Booth 360-652-1087 [email protected] Elected
VILLAGE Snohomish Marshia Armstrong 206-619-7999 [email protected] Elected
LAKE GOODWIN Snohomish Michael Phillips 360-572-4355 [email protected] Elected
KACKMAN Snohomish David McKenzie 206-790-0246 [email protected] Elected
WATERS Snohomish David Ridgeway (360) 652-8701 [email protected]  
MC RAE Snohomish       Elected
KETCHUM Snohomish Phyllis De Soto 425.314.0082 [email protected] Elected
SHOECRAFT Snohomish Donna Price 425 418-4920 [email protected] Elected
           

 

In addition, click here for the PCO Brochure from the Washington State Democrats

Please check your e-mail for a link to activate your account.
    published PCOs 2021 2021-06-19 11:15:18 -0700